• ALTIN (TL/GR)
  1.215,77
  % 3,69
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0265
  % 0,13
 • € EURO
  20,2788
  % 0,65
 • £ POUND
  23,1868
  % 0,46
 • ¥ YUAN
  2,7621
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2468
  % -0,79
 • BITCOIN/TL
  521467,324
  % 6,41
 • BIST 100
  5.136,44
  % -1,78

VW Türkiye yatırımından vazgeçti

Vw turkiye yatirimindan vazgecti 798x450 VW T rkiye yat r m ndan vazge ti

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in (VW) yaklaşık bir yıldır planladığı Türkiye fabrikası hakkında sabah saatlerinde flaş bir iddia ortaya atılmıştı.

Alman basınından Automobilwoche’nin haberinde, VW’nin söz konusu fabrika yatırımından vazgeçtiği belirtilmişti. Çıkan iddialar üzerine konuya ilişkin Volkswagen’den Bloomberg’e yapılan açıklamada ise, iddialar doğrulanırken, pandemi nedeniyle düşen tüketici talebi nedeniyle üretim kapasitesini artırmaktan vazgeçildiği kaydedildi.

Reuters’ın aktardığına göre ise, Türk yetkililer de gelişmeyi doğruladı ve Volkswagen’in koronavirüs belirsizliği ve global ekonomik büyümede beklenen yavaşlama nedeniyle Türkiye’de planladığı fabrika yatırımını durdurma kararı aldığını ifade etti.

Öte yandan, Almanlar son günlerde Türkiye hakkında aldıkları olumsuz kararlar ile dikkat çekiyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan seyahat açısından riskli ülkeler listesinde, Alman turistin rağbet gösterdiği Türkiye’nin de yer alması tepki toplamıştı.

2019’DA MANİSA’DA ŞİRKET KURMUŞTU

Alman üretici, 2019 Ekim ayında Manisa’da 943.5 milyon TL sermayeli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı ile bir şirket kurmuştu.

Fakat, 2019 Ekim ayının ortasında Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonu’nu bahane edilerek fabrika yatırımının ertelendiği açıklanmıştı.

VW’DEN FLAŞ TÜRKİYE KARARIFLAŞ İDDİA! YİNE Mİ?

O tarihten sonra ise, yatırım kararı hakkındaki açıklama toplam 4 kez ertelenmişti.

Süreç içinde Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeler VW’yi kendi ülkelerine davet etmiş, bunun üzerine şirketten yapılan açıklamada, yatırım için Türkiye’den başka yer aranmadığı ifade edilmişti.

123’ÜNCÜ FABRİKASI OLACAKTI

Volkswagen’in Emden, Zwickau ve Hannover fabrikalarında elektrikli modellerine yer açma hedefi ile geçen yıl yeni bir fabrika ihtiyacı ortaya çıkmıştı.

Bu doğrultuda, Manisa’da inşa edilmesi planlanan tesiste VW Passat ve Skoda Superb gibi modellerin üretilmesi bekleniyordu. Manisa’dan vazgeçilmesi ile birlikte, bu iki modelin üretimine Slovakya’nın Bratislava kentindeki tesiste devam edileceği kaydediliyor.

ALMAN DEVİ MANİSA’DA ŞİRKET KURDU’İKNA TURLARI SÜRECİ UZATTI’

Öte yandan, VW’nin 123’üncü fabrikası unvanını taşıyacak Türkiye fabrikasının yıllık araç üretim kapasitesinin ise 300 bin adet olması öngörülüyordu.

1 milyar euroluk yatırım ile hayata geçirilmesi planlanan Manisa fabrikasında 4 bin kişiye de istihdam sağlanacağı bildirilmişti.

HABERTURK / Reuters

YORUMLAR YAZ