• ALTIN (TL/GR)
  1.133,77
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8367
  % 0,03
 • € EURO
  20,2258
  % 0,05
 • £ POUND
  22,7186
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  2,7732
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2623
  % -0,90
 • BITCOIN/TL
  438221,683
  % 1,78
 • BIST 100
  4.505,34
  % -8,62

USB bellekteki verilere dikkat!

Usb bellekteki verilere dikkat USB bellekteki verilere dikkat

USB bellek virüs bulunan bir bilgisayarda kullanıldığında, içinde bulunan dosyalar yanlışlıkla silindiğinde, USB bellek bilgisayardan aniden çekip çıkarıldığında veri güvenliğinde büyük bir açık oluşabiliyor. Peki,  nasıl önlem almalısınız?

Aniden çıkarmayın

Çoğunlukla USB bellek, iş bittiğinde bilgisayardan hemen çekip çıkartılıyor. Oysa bu durumda henüz aktarılmamış bilgiler kaybolabiliyor. Veri kaybının olmaması için USB bellerinizi  “çıkart” komutu tamamlanınca çıkartın.

İzinleri sınırlandırın

Verilere yetkisiz kişilerin ulaşması olasılığını ortadan kaldırmak için ekrandaki disk kısmına sağ tıklayıp  “güvenlik” ve “düzelt” seçeneklerine ulaşarak kullanıcı izinlerini düzenleyin.

Takacağınız cihazda virüs kontrolü yapın

Antivirüs programı kullanmak veri güvenliği için en önemli adım. USB bellekleri cihaza takmadan önce güncel antivirüs programıyla tarama yapın. Virüs olmadığından emin olamadığınız bir bilgisayara taktığınız USB bellek, verilerinizi riske attığınız anlamına gelir. USB bellekteki verilerin kaybolmaması için  düzenli olarak veri taraması yapmayı ihmal etmeyin. USB diskinizde bulunan tüm dosyaları silmek istiyorsanız format atabilirsiniz.

Veri transferi yaparken Wi-Fiyi kapatın

Kritik dosyalarınızı USB belleğe aktarırken internet bağlantısını kapatın. Özellikle internet cafe, otel, kütüphane gibi ortak alanlarda bulunan bilgisayarlarda veri güvenliği açısından Wi-Fi’yi kapatmayı unutmayın.

Şifreleyin

USB bellekte bulunan verileri korumak için cihazın belleği taktığınızda şifre sormasını sağlayın.  Güçlü bir şifre sayesinde yetkisiz kullanıcıların bellekteki dosyalara erişme olasılığı ortadan kalkacaktır.

YORUMLAR YAZ