• ALTIN (TL/GR)
  1.242,35
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  19,3104
  % 0,06
 • € EURO
  21,0779
  % 0,19
 • £ POUND
  24,0184
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  2,8040
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,2381
  % 1,10
 • BITCOIN/TL
  583289,335
  % 2,06
 • BIST 100
  5.124,25
  % 0,63

Ons altın son 8 yılın en yüksek seviyesini gördü

Ons altin son 8 yilin en yuksek seviyesini gordu 798x450 Ons alt n son 8 y l n en y ksek seviyesini g rd

Dünyada pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgını nedeni ile ve salgına bağlı önlemlerin tahin edilenden uzun süreceğine ilişkin beklentilerin güç kazanmasıyla altın fiyatları son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Altının ons fiyatı uluslararası piyasalarda 2012’den bu yana ilk kez 1.780 doları gördü.

1 Haziran itibari ile geçtiğimiz normalleşme süreci sonrasında düğün yapmak isteyenler kuyumcuların yolunu tuttu. Fiyatları gören bir vatandaş gözlerine inanamazken 550 lira gibi bir fiyatı olan yüzüğü şu anda 1.300 liraya aldığını belirtti. Bu kapsamda Sakarya’da bir kuyumcu son sekiz yılın zirvesini zorlayan altın fiyatları hakkında konuştu. Kuyumcu İsmail Kahyaoğlu, koronavirüs salgını nedeni ile son zamanların en yüksek seviyesine ulaşan altın fiyatlarının ileri ki zamanlarda daha da artabileceğini söyledi. Altın fiyatlarında geçen sene ile bu sene arasına yüzde 40 artış olduğunu belirten Kahyaoğlu, geçen senelerde altın alanların bu sene gerçekten bir kar elde ettiğini vurguladı.

Ons altin son 8 yilin en yuksek seviyesini gordu 0 Ons alt n son 8 y l n en y ksek seviyesini g rd

“FİYATLAR GEÇEN SENEYE NAZARAN BAYA YÜKSEK”

Evlilik yolunda attığı adım sonrasında kuyumcu dükkanının yolunu tutan Hakan Cihan, “Geçen seneye nazaran şöyle söyleyebilirim, geçen sene sorduğum yüzükler yaklaşık yüzde 75’lik bir artışa geçmiş durumda. Bu durumda yeni düğün yapacak olanlar, nişanlananlar zorlanabiliyorlar. Geçen seneye nazaran fiyatlar baya yüksek. Şöyle söyleyeyim, şu anda aldığım yüzük geçen sene 550 liraydı ve şu anda o yüzüğü 1.300 liraya aldım” dedi.

“ALTIN FİYATLARI SON ZAMANLARIN EN YÜKSEK DÖNEMLERİNİ YAŞIYOR”

25 yıla yakın bir süredir kuyumculuk yapan İsmail Kahyaoğlu, “Altın fiyatları pandemiden dolayı bu fiyatlara geldi. Yani şu anda dünyanın içerisinde bulunduğu hastalık dolayısıyla üretimin dünyada azalması ve Ons’un yükselmesinden dolayı altın fiyatları son zamanların en yüksek dönemlerini yaşıyor. Dolayısıyla bu durum belki pandeminin hafiflemesiyle çok fazla hızlı gitmiyor, düşüş oluyor ve tekrar yükseliş oluyor. Fakat ikinci bir dalganın gelecek olabilmesinin şu anda konuşuluyor olması bile ekonomiyi tedirgin ediyor. Dolayısıyla Ons şu anda 1.772 doları gördü geçtiğimiz günlerde. Ben ekonomistleri de takip ediyorum, onların söylemesine göre 2 bin dolarlara kadar çıkabileceği yönünde duyumlar alıyorum” diye konuştu.

Ons altin son 8 yilin en yuksek seviyesini gordu 1 Ons alt n son 8 y l n en y ksek seviyesini g rd

“HALA YATIRIM İÇİN ALTINI TERCİH EDENLER VAR”

Uzun vadeli yatırım için zirveyi zorlayan altına talebin olduğunu belirten Kahyaoğlu, “Bazı ülkelerin de dijital paraya geçme durumları var, yani ülkeler bazında bitcoin gibi dijital para kullanımına yönelim var. Dolayısıyla bu dijital parayı da ilk başta dolara endeksleyeceklerdi ama sanırım altına bağlayacaklar dijital parayı da. Bazı ülkelerin altın alımları var, ondan dolayı da altın fiyatları son zamanlarda en yüksek seviyeye ulaştı. Vatandaşlarımızda yatırım altını dediğimiz has altın, ata lira, çeyrek ve gram altına geçtiğimiz dönemde yöneldi ve geri dönüşler olarak bozduruluyor mu altınlar fiyatlar bu kadar yüksekken denilirse, geri dönüşler olmuyor. Yani hala daha yatırım için altını tercih edenler var. Altın şu anda ihtiyaç halinde bozduruluyor, yani keyfi olarak altın yükseldi bozdurayım, düşünce tekrar alayım gibisinden bir niyeti yok vatandaşımızın. Onu görmüyoruz şu anda” şeklinde konuştu.

“GRAM ALTIN PANDEMİ ÖNCESİ 315 LİRAYDI ŞİMDİ 390”

En güvenli liman olarak gördüğü altının fiyat konusunda artış göstereceğini savunan Kahyaoğlu, “Vatandaşımızda altının yükseleceğine dair bir beklenti var. Bu aylarda bu şekilde devam ediyor yani 390 lira civarında şu anda yani bu aylarda böyle devam ediyorsa sonbahardaki beklenen o ikinci dalga da gerçekleşirse 450-550’leri görme ihtimali var. Altın şu anda düşük seviyelerde değil yani pandemi öncesi 315 liraydı gramı şu anda 390 lira. Ben kendim kuyumcu olarak bu altın fiyatı artık yüksek diyorum ve herhalde çıkmak diyorum artık ama ben bile yanılıyorum, devamlı çıkıyor, dünya bazında artıyor. Altının fiyat artışı durmuyor, dünyadaki en güvenli liman altın” ifadelerini kullandı.

Ons altin son 8 yilin en yuksek seviyesini gordu 2 Ons alt n son 8 y l n en y ksek seviyesini g rd

“GEÇEN SENE ALTIN ALANLAR BU SENE ÇOK KARLI”

Altın fiyatlarında geçen seneye nazaran yüzde 40 artış olduğunu belirten Kahyaoğlu, “Yaklaşık 450 lira civarındaydı çeyrek altının fiyatı şu anda 640-650 lira civarında. Geçen sene ile bu sene arasında yüzde 40’lık bir artış var. Çok büyük bir artış yani geçen sene altın alanlar gerçekten bu sene çok karlı duruma geldiler. Ama hala daha ben bu sektörün içerisindeyim yani vatandaş şu anda bozdurmuyor, altına yatırım yapıyor. Şu anda bizden sürekli talep var yani ata lira olsun, has altın olsun. Çünkü bir beklenti var, halk bir beklenti içerisindeyse bu mutlaka gerçekleşir. İstediğimiz hareketlilik şu anda düğünlerin azalmasından dolayı yok, düğünler şu anda salgın dolayısıyla yapılamadı. Dolayısıyla düğünler az olduğundan dolayı bir miktar işlerimiz düşük geçiyor. Bu aylarda yurt dışından gelen misafirlerimiz oluyordu onlarda gelemiyorlar ama nispeten yine de yok değil, yani işlerimiz oluyor, Allah bereket versin” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

YORUMLAR YAZ