• ALTIN (TL/GR)
  1.483,01
  % 1,52
 • AMERIKAN DOLARI
  23,5658
  % 1,73
 • € EURO
  25,5142
  % 1,36
 • £ POUND
  30,0612
  % 1,85
 • ¥ YUAN
  3,3221
  % 1,76
 • РУБ RUBLE
  0,2873
  % 1,79
 • BITCOIN/TL
  625432,191
  % 1,40
 • BIST 100
  5.554,00
  % -0,13

Nakit döviz çekiminde alınan komisyona 2 engel

Nakit doviz cekiminde alinan komisyona 2 engel 798x450 Nakit d viz ekiminde al nan komisyona 2 engel

Bankaların talebi ile Merkez Bankası’nın nakit döviz işlemlerinden komisyon alınmasının yolunu açmak için yaptığı düzenleme tartışma yarattı.

Bazı hukukçular bankaların vatandaştan komisyon alabilmek için önceden bilgilendirme yapma zorunluluğu olduğunu belirterek ancak bundan sonraki süreçte bankada dövizini değerlendirenler için bilgilendirme yapıldıktan sonra Merkez’in yeni düzenlemesinin geçerli olabileceğini belirtiyor.

Yani bu hukukçulara göre ancak dövizini bundan sonra bankaya yatıranlar çekmek istedikleri zaman komisyon ödeyebilecek şimdiye kadar bankada döviz bulunduranlar ise kendilerine bilgilendirme yapılmadığı için ödeme yapmak zorunda olmayacak. Bankacılar ve banka hukukçuları ise oldukça farklı görüşte. Bankacılar şubeye gelip dövizini almak isteyen vatandaşa “Eğer nakit çekersen komisyon ödersin” demenin onay alınması anlamına geldiğini söylüyor.

Ayrıca bankacılar, bankaların şubeler ile internet sitelerine bu yeni komisyonun alındığına dair duyuru asmasının veya yayımlamasının da tebliğde zorunlu görülen haber verme onay için yeterli olduğunu kaydediyorlar.

Diğer yandan banka müşterilerinin imzaladığı sözleşmelerde bankaların lehine düzenlemeler olduğu ve bu genel onaylardan yola çıkarak müşterilerin bir hak iddia edilemeyeceğini ifade ediyor.

BANKA VERMEZSE HAKEM HEYETİNE GİDİLEBİLİR

Uzmanlar yine şimdiye kadar alınan komisyonların geri ödenmesi gerektiğini ifade ediyor. Eğer banka komisyon vermek istemezse Tüketici Hakem Heyeti’ne gidilebilir. Peki bu tartışma nasıl başladı? Merkez Bankası 4 Ağustos’ta yayımlanan ‘Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Uygulama Esasları’nda bankaların efektif yani fiziki döviz çekimlerinde ücret alabileceğini belirtti. TCMB talimatında “Finansal tüketicinin hesabının bulunduğu şubeden yapacağı Türk Lirası para çekimleri için ücret alınamaz ancak yabancı para (efektif) çekimlerinden ücret tahsil edilebilir. Yurt içi diğer şube, yurt dışı diğer şube ve nakit çekim ofisinden para çekme işlemleri ile rutin işlem saati veya iş günü dışında gerçekleştirilen para çekme işlemlerinden ücret tahsil edilebilir” denilerek net olarak döviz çekimlerinden komisyon alınabileceğini ifade etti. Bunun üzerine bankalar nakit döviz çekmek isteyenlerden binde 1 ile binde 5 arasında komisyon almaya başladı.

2 MADDE DE ÇOK AÇIK

Ancak hem aynı talimatnamenin 2’inci maddesinin C bendi hem de talimatnamenin dayanağı olan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in 5’inci maddesinde yazılı “Sözleşmeler kapsamında ücret alınabilecek her bir ürün veya hizmet için finansal tüketicinin onayının alınması zorunludur” cümlesi bu tartışmayı yarattı. Bazı hukukçular 4 Ağustos’ta talimatnamede yapılan düzenleme ile “Yabancı para (efektif) çekimlerinden ücret tahsil edilebilir” cümlesi açık olsa da diğer 2 madde gereği bankaların ancak bundan sonra bankaya döviz yatıranlardan bilgilendirme yaptıktan sonra komisyon alabileceğini belirtiyor.

İŞTE O MADDELER

FİNANSAL TÜKETİCİLERDEN ALINACAK ÜCRETLERE İLİŞKİNUSÛL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ’İN 5’İNCİ MADDESİ:

(3) Sözleşmeler kapsamında ücret alınabilecek her bir ürün veya hizmet için finansal tüketicinin onayının alınması zorunludur. Sözleşmede ücreti belirlenmiş olan ürün ve hizmetler haricinde bir ürün veya hizmetin kuruluşlar tarafından ücret karşılığı verilebilmesi için işlemin gerçekleştirildiği alanın yapısına uygun bir şekilde, finansal tüketiciye işlem öncesinde ücrete ilişkin bilgi verilmesi ve finansal tüketicinin onayının alınması gerekmektedir. Kuruluşlar tarafından finansal tüketicinin onayının alındığı ispat edilemediği takdirde, onay alınmamış sayılır.

TALİMATNAME:

Sözleşmeler kapsamında ücret alınabilecek her bir ürün veya hizmet için finansal tüketicinin onayının alınması zorunludur. Sözleşmede ücreti belirlenmiş olan ürün ve hizmetler haricinde bir ürün veya hizmetin kuruluşlar tarafından ücret karşılığı verilebilmesi için işlemin gerçekleştirildiği alanın yapısına uygun bir şekilde, finansal tüketiciye işlem öncesinde ücrete ilişkin bilgi verilmesi ve finansal tüketicinin onayının alınması gerekmektedir. Kuruluşlar tarafından finansal tüketicinin onayının alındığı ispat edilemediği takdirde, onay alınmamış sayılır.

HABERTÜRK

YORUMLAR YAZ