• ALTIN (TL/GR)
  1.137,74
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8369
  % 0,03
 • € EURO
  20,2054
  % 0,10
 • £ POUND
  22,7816
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  2,7749
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2606
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  424081,351
  % -3,22
 • BIST 100
  4.186,01
  % -7,09

ICO Nedir?

Ico 798x400 ICO Nedir

ICO, İngilizce “Initial Coin Offering” teriminin kısaltmasıdır ve kriptopara arzı anlamına gelmektedir. Projelere fon toplamak amacıyla, yeni üretilen bir jeton ya da kripto varlığın, Bitcoin, Ethereum gibi popüler kriptoparalar karşılığında satışa sunulması sürecini tanımlamaktadır. Satın alınan jeton ya da kripto varlıklar, projenin sunduğu ürün ve servisler için erişim, avantajlı kullanım ya da kar ortaklığı gibi farklı amaçlarla kullanılabilmektedir.

Kriptopara arzı, “Halka Arz” (Initial Public Offering – IPO) teriminden türetilmiş olsa da süreç hem halka arz hem de kitlesel fonlama sürecine benzemektedir. Satışa sunulan jeton ya da kriptovarlıklar, Türk Lirası, Dolar, Euro gibi itibari paralar yerine Bitcoin, Ethereum gibi popüler kriptoparalar karşılığında alınabilmektedir. Ancak, halka arzdan farklı olarak satın alınan jeton ya da kriptovarlıklar sahibine, projeyi yöneten şirkete ortak olmak gibi yasal haklar vermemektedir. Ayrıca, üretilen jetonlar bu jetonları listeleyen kriptopara alım satım platformlarında alınıp satılabilmektedir.

Toplanan kriptopara fonunun nasıl paylaştırılacağı (proje ekibinin payı, proje geliştirme payı, reklam pazarlama payı, iş ortakları payı vb.) fon toplama süreci başlamadan önce proje ekibi tarafından yayınlanan teknik dokümanda (whitepaper) açıklanmaktadır.

Satın alma ve fon toplama işlemi birkaç saat ile sınırlı olabileceği gibi daha uzun süreleri kapsayacak şekilde de belirlenebilmektedir. Satın alınan jeton ya da kriptovarlıkların dağıtımı, fonlama süresi bitiminde yapılmaktadır.

Proje ekipleri, ICO’da Bitcoin, Ethereum veya proje ekibinin kabul ettiği diğer kriptoparalar karşılığında, Ethereum, NEO, Waves ve benzeri bir blokzincir üzerinde akıllı kontrat ile üretilmiş jeton (token) veya varlık (asset) ya da kendi blokzinciri üzerinde çalışan bir kriptopara sunmaktadır.

Topluluk tarafından benimsenmiş blokzincirler üzerinde üretilen kriptovarlıklar, proje ekiplerine, yeni bir blokzincir üretmek, zinciri yönetmek ve yaygınlaştırmak için emek ve zaman harcamak yerine projeyi geliştirmeye odaklanma imkanı vermektedir.

Bitcoin, Ethereum veya diğer kriptoparalar karşılığında satın alınan bu jeton veya kriptovarlıklar, üretildiği blokzincirine ait cüzdanlarda ya da kendi blokzincirine ait cüzdanlarda saklanabilir. ICO süreci sonunda katılımcılara dağıtılan jetonlar, kullancılar arasında veya destekleyen kriptopara alım satım platformlarında alınıp satılabilmektedir.

YORUMLAR YAZ