• ALTIN (TL/GR)
  1.260,16
  % 0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  19,3339
  % 0,13
 • € EURO
  21,3444
  % 0,48
 • £ POUND
  24,2532
  % 0,46
 • ¥ YUAN
  2,8122
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2370
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  585055,264
  % 1,04
 • BIST 100
  5.177,60
  % 0,61

Fitch analistinden çarpıcı açıklamalar

Fitch Fitch analistinden arp c a klamalar

Fitch Ratings analisti Douglas Winslow açıklamasında, Türkiye’nin hali hazırda BB seviyesinde kredi notuna sahip olmasına neden olarak göreceli olarak düşük döviz rezervlerine karşın büyük dış finansman ihtiyacının Merkez Bankası’nın zayıf kredibilitesi ile bir araya gelmesini gösterdi. Bu problemler olmasa Türkiye’nin kredi notunun 3 kademe daha yukarıda olma potansiyeli taşıdığını belirtti.

Türkiye için Şubat ayında yapılan gözden geçirmeden bu yana görünümün dramatik şekilde değiştiğini, koronavirüs salgınının etkisi ile Türk ekonomisinin 2020 yılında en az %2 daralmasını beklediklerini vurguladı.

Dış baskıların bankalar ve şirketler üzerinde daha akut finansman stresini beslemesi halinde not indiriminin tetiklenebileceğini, ancak şu anda böyle bir şey görmediklerini ekledi.

Kamu borcunda kaçınılmaz artışın “durağan’ görünüme sahip kredi notu için yönetilebilir olması gerektiğini, kamu borcunun GSYH’ya oranının %38’in üzerine çıkacağını, ancak hala BB seviyesinde bir not için göreceli olarak güçlü bir taraf olmayı sürdüreceğini öngörüyoruz değerlendirmesinde bulundu. BB seviyesinde nota sahip ülkeler için medyan borç/GSYH oranının %51 olduğunu ve Türkiye’nin hala biraz mali alanı olduğunu düşündüklerini ifade etti. Türk Lirası üzerinde yeniden baskı oluşması halinde, Türk otoritelerin daha fazla sermaye kontrolü uygulamaları olasılığı dışlamadıklarını, ancak daha olası senaryonun faiz artırımı olacağını düşündüklerini söyledi. Finansal piyasalara lirada kısa pozisyon alınmasını zorlaştırma, ithalatı azaltacak yönetimsel tedbirler, yüksek tarifeler veya vergi tedbirleri gibi müdahalelerin devam edebileceğini de vurguladı. Son olarak, bir IMF programının muhtemel olmadığını, Cumhurbaşkanı’nın tüm maliyetine rağmen bundan kaçınmak isteyeceğini öngördüklerini açıklamalarında yer verdi.

YORUMLAR YAZ