• ALTIN (TL/GR)
  1.209,38
  % -0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1680
  % 0,24
 • € EURO
  21,0099
  % 1,14
 • £ POUND
  23,8454
  % 0,86
 • ¥ YUAN
  2,7892
  % 0,39
 • РУБ RUBLE
  0,2487
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  548191,600
  % 0,74
 • BIST 100
  4.954,39
  % 0,23

Eos (EOS) Nedir?

Eos Eos EOS Nedir

EOS, yüksek transfer hızı ve esnekliğe sahip açık kaynaklı blokzinciri protokolüdür. 2017’de tanıtıldığından beri iş dünyasının etkin biçimde kullanabileceği ilk blokzinciri platformu olarak bilinmektedir. EOS’u diğer blokzinciri platformlarından ayıran en temel özellik, EOS’un blokzinciri üzerine kurulmuş bir işletim sistemi gibi kurgulanmasıdır.

EOS topladığı 4 Milyar Dolar değerinde fon ile en fazla fon toplamayı başaran blokzinciri projesi olmaya hak kazanmıştır.

Eos (EOS) Nasıl Çalışır?

EOS blokzinciri üzerinde merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilmektedir. Bu uygulamalar, platformun esnekliğinden, güvenlik seçeneklerinden, yüksek işlem kapasitesinden ve platformun sunduğu diğer avantajlardan faydalanabilmektedir. EOS platformu üzerinde çalışan akıllı kontratlar, paralel olarak çalışabilmektedir.

Blokzincirinde veri doğrulaması “Yetkilendirilmiş İş Kanıtı” (dPOS) madenciliği ile gerçekleştirilir. Bu sayede, EOS ağında, saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirilebilir. İşlemleri onaylayacak yetkilendirilmiş 21 madenci, EOS kriptopara sahiplerinin oylarıyla seçilir. EOS blokzincirinde transferler, enerji tüketimi nedeniyle eleştirilen İş Kanıtı madenciliğine göre çok daha az enerji sarfiyatı ile gerçekleştirilir. Ağa dahil olan kullanıcılar, cihazlarının işlemci, ekran kartı, hafıza, disk alanı gibi hesaplama kaynaklarını EOS ağı ile paylaşır. Bunun karşılığında da kullanıcılar EOS ağı üzerinde ücretsiz olarak EOS ve akıllı kontrat ürünlerini transfer edebilir.

Eos (EOS) Nasıl Saklanır?

EOS; çevrimiçi, masaüstü, mobil ya da donanım cüzdanlarında saklanabilir. Eğer blokzincirin tamamını senkronize etmek istiyorsanız bir EOSIO tam düğümüne (node) sahip olmalısınız. Ancak blokzincirinin tamamını indirmek ve cihazınızı sürekli açık tutmak istemiyorsanız Scatter veya Atomic Wallet masaüstü cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Eğer EOS cüzdanınızı yanınızda taşımak istiyorsanız mobil cüzdanları (EOS Lynx, TocketPocket, Meet.one) veya çevrimiçi cüzdanları (EOS Authority) kullanabilirsiniz.

Cüzdan seçimini yaptıktan sonra özel anahtarınızı almalısınız. Seçtiğiniz cüzdanın, özel anahtarı sizinle paylaştığından ve özel anahtar ile cüzdanların parolalarını güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olmalısınız.

EOS’u, sürekli internete bağlı olmayan donanım cüzdanlarında da saklayabilirsiniz. Donanım cüzdanlarından EOS göndermek istediğinizde, cihazı bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza bağlayarak donanım cüzdanının uygulaması aracılığıyla işlem yapabilirsiniz. Transfer işlemlerini, cihaz üzerindeki fiziksel butonlar ile parola girerek onaylamanız gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ