• ALTIN (TL/GR)
  1.208,64
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1205
  % 0,14
 • € EURO
  20,7408
  % 0,56
 • £ POUND
  23,6272
  % 0,53
 • ¥ YUAN
  2,7811
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2487
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  516475,689
  % 0,22
 • BIST 100
  4.811,45
  % -3,73

Emeklilere çifte kazanç! Bayram ikramiyesi ve zamlı maaşlar ne zaman yatacak? İşte SSK Bağkur ödeme takvimi

Emelikmaaslari 798x378 Emeklilere ifte kazan Bayram ikramiyesi ve zaml maa lar ne zaman yatacak te SSK Ba kur deme takvimi

Milyonlarca emekli bu ay çifte kazanç elde edecek. İlk 6 aylık enflasyon rakamına göre yüzde 5.75 oranında artış alan emekliler, bayram ikramiyesi ile Temmuz ayında çifte bayram yaşayacak. Emekli zamlı maaşların belli olmasının ardından ödemelerin takvimi araştırılmaya başlandı. Peki, 2020 SSK Bağkur emekli bayram ikramiyesi ve zamlı maaşlar ne zaman verilecek? İşte ödeme takvimi.

Emekli zamlı maaşlar ve bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak? Hükümetin 2018 yılında hayata geçirdiği bayram ikramiyesi ile emeklilerin yüzü gülmeye devam ediyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle Ramazan Bayramı ikramiyeleri erken ödenmişti. Bu yıla ilişkin ikinci ikramiyeleri almaya hazırlanan emekliler, ödemelerin takvimini araştırıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin takvimini açıkladı. Peki, emekli bayram ikramiyesi ve zamlı maaşlar ne zaman verilecek? İşte SSK Bağkur ödeme takvimi…

BAYRAM İKRAMİYESİ KAÇ PARA?

Emeklilere yapılacak bayram ikramiyesi ödemeleri 1.000 TL’dir.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, emekli ve hak sahiplerinin farklı tarihlerde bankaya giderek mağduriyet yaşamaması için Kurban Bayramı ikramiyelerinin emekli aylıklarıyla hesaplara yatırılacağını belirtti.

Bakan Selçuk, şunları kaydetti:
“Yaklaşık 12 milyon emeklimizin Kurban Bayramı ikramiyeleri 17-29 Temmuz tarihlerinde ödenecek. Zamlı temmuz aylıklarıyla Kurban Bayramı ikramiyelerinin, SSK’lı emeklilerimiz için 17-26 Temmuz tarihleri arasında, Bağkur’lu emeklilerimiz için de 25-28 Temmuz tarihleri arasında aylık ödeme günlerinde hesaplara yatırılacak. Emekli Sandığı kapsamında olan vatandaşlarımızın ağustos ayına ilişkin aylıkları, Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle temmuz aylık farkı, ağustos aylıkları ve Kurban Bayramı ikramiyeleriyle ödenecek. Bu kapsamda Ziraat Bankasından her ayın 1. ve 2. gününde aylıklarını alanlara 28 Temmuz’da, 3. 4. ve 5. gününde aylıklarını alanlar da 29 Temmuz’da ödemeler gerçekleştirilecek. Aylıklarını diğer bankalardan alan emeklilerimize ise 28 Temmuz’da ödeme yapılacak.”

Emeklilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirten Bakan Selçuk, “Çalışarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunan, üreten, alın teri döken, ülkemizin her bir karışında emeği ve hizmeti olan emeklilerimize ikramiyelerinin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Şimdiden aileleriyle birlikte hayırlı bayramlar geçirmelerini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ ZAMLI MAAŞLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Emekli maaşı ödemeleri her ayın 17’sinde başlıyor. Bu ay maaşlarını zamlı alacak emekliler, ödemelerin ne zaman yapılacağını araştırıyor. Kurban Bayramı bu sene 31 Temmuz – 3 Ağustos 2020 tarihlerinde idrak edilecek. Emekli maaşlarının normal takviminde yatırılması bekleniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?

En düşük emekli aylığı 2000 öncesi SSK emeklilerinde 2 bin 112 liradan 2 bin 233 liraya, en düşük esnaf BAĞ-KUR aylığı bin 539 liradan bin 627 liraya, en düşük tarım BAĞ-KUR’lu aylığı da bin 451 liradan bin 534 liraya yükselecek. SSK’dan 2000 sonrasında emekli olanların aylıkları bin 263 liradan bin 335 liraya çıkacak.

“BAYRAM İKRAMİYELERİ 1500 TL OLSUN”

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Ahmet Degen, Ramazan ve Kurban Bayramları öncesi ikramiye sevinci yaşayan emeklilerin, 6 yıl önce ki rakamın artması için beklenti içerisine girdiğini söyledi. Degen, bayram ikramiyelerinin emeklilere bir nebzede olsa rahat nefes aldırdığını, ancak verilen 1000 TL’nin artık yetmediğini ifade etti. Genel Merkez nezdinde bu bayram ikramiyelerinin 1500 TL’ye çıkması için çalışmaların başlatıldığını sözlerine ekleyen Degen,

“Hükümetimizin emeklilerimize karşı bakış açısını çok iyi biliyoruz. Yapılan destek ve yardımlar tabi ki bizleri sevindiriyor. Ancak yakındığımız bazı konular var ki hiç gündeme gelmiyor. Emeklilerimizin ağır yaşam koşulları karsısında çaresizliğini daha önce sık sık dile getirdik. Hem bizler yani şube başkanları hem de genel merkezimiz nezdinde yoğun çalışmalar sergileyerek emekli kesiminin mutlu, huzurlu ve rahat bir yaşam sürdürebilmesi için çaba sarf ediyoruz.

Sadece nakdi yardımların değil aynı zamanda evi olmayan üyelerimiz içinde gayretlerimiz var. Bugüne kadar çok sayıda emeklimizi hükümetimizin de desteği ile ev sahibi yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Bizim şuan ki acil ihtiyaç nezdinde emeklilerimize verilen bayram ikramiyelerinin de artırılması. Yani 1000 TL olan ikramiyelerin 1500 TL’ye çıkmasını talep Çünkü biliyorsunuz ki kurban bayramı. İsteğimiz emeklilerimiz hissede olsa bir kurban kesmesidir.

Düşük emekli maaşlarından dolayı emeklilerimiz kurban kesmeye hasret kaldı. İnşallah hükümetimiz talebimizi olumlu karşılarsa emeklilerimiz belki bu kurban bayramında bir kurban kesebilir. Emeklimizin kurban kesmesi de bizleri oldukça mutlu eder. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bayram öncesi müjde bekliyoruz” dedi

AHABER

YORUMLAR YAZ