• ALTIN (TL/GR)
  1.210,18
  % 0,80
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1173
  % 0,13
 • € EURO
  20,7234
  % 0,49
 • £ POUND
  23,6261
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  2,7816
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  514293,623
  % -0,78
 • BIST 100
  4.811,45
  % -3,73

Chainlink (LINK) Nedir?

Chainlink Chainlink LINK Nedir

Chainlink, akıllı kontratlara, harici veri bağlantısı sağlayan merkezi olmayan uzman ağ olarak geliştirilmiştir. Bu sayede, blokzincirinde yer almayan veriler, güvenli ve doğrulanabilir akıllı kontratlar ile ilişkilendirilebilmektedir. Chainlik, API (Uygulama Programlama Arayüzü) ile akıllı kontratlar arasında, merkezi olmayan güvenilir bağlantı sağlamaktadır.

Ethereum blokzinciri üzerinde üretilen akıllı kontratlar, bu kontratlarda belirtilen şartların dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan işlenebilmesine olanak sağlayan dijital sözleşmelerdir. Geliştiriciler, veri sağlayıcılarının API ile sunduğu verileri, Chainlink aracılığıyla akıllı kontratlara bağlayabilirler. Akıllı kontratlara aktarılan veriler, blokzincir üzerinde doğrulanabilir ve diğer akıllı kontratlarla etkileşime girebilir.

Merkezi olmayan Chainlink uzman ağı ile birbiriyle doğrudan bağlantısı olmayan platformlar, blokzincirleri veya ödeme sistemlerini birbirine bağlamak mümkündür. Veri sağlayıcıları ile ödeme platformları veya Ethereum blokzinciri ile başka bir kriptopara blokzinciri arasında köprü görevi görmektedir.

Chainlink (LINK) Nasıl Çalışır?

Chainlink’in uzman ağının temel görevi zincir dışında olan veriyi alarak akıllı kontratlar aracılığıyla zincire aktarmaktır. Veri aktarım işlemi Chainlink ağına dahil olan düğümler (node’lar) tarafından gerçekleştirilir. Bir kullanıcı ya da kuruluş, zincirde olmayan bir verinin blokzincirine aktarılmasını için bir akıllı kontrat aracılığıyla talebini Chainlink ağına iletir. Chainlink ağında, öncelikle zincirin dışındaki veriyi zincire aktaracak düğüm seçilir. Ağdaki düğümler zincir dışındaki veriyi alarak akıllı kontrat aracılığıyla blokzincirine aktarma işlemi için teklifte bulunurlar. En uygun teklifi veren düğüm zincir dışındaki veriyi alarak blokzincirine aktarır. Ethereum blokzincirinde bir akıllı kontrata yazılan veri, alıcının akıllı kontratıyla eşleştirilerek kullanıcıya ulaştırılır. Chainlink ağı, arka planda, dışarıdan veri alacak düğümün otomatik olarak seçilmesi sağlar ve veri transferini kontrol eder. Dışarıdan alınan veri sadece veriyi talep eden akıllı kontrat sahibi ile paylaşılır. Ağa dahil olan herhangi bir kullanıcı ya da düğüm tarafından kullanılamaz.

Chainlink (LINK) Nasıl Saklanır?

Chainlink ağının kriptopara birimi LINK, Ethereum platformunda üretilmiş bir ERC-20 akıllı kontrat jetonudur. LINK, ERC-20 destekli çevrimiçi, masaüstü, mobil, donanım cüzdanlarda saklanabilir.

Eğer blokzincirinin tamamını senkronize etmek istiyorsanız masaüstü Ether Wallet ya da Mist Browser uygulamalarından birini kullanabilirsiniz. Ancak disk alanı ve internet bant genişliği harcamak istemiyorsanız 3. parti masaüstü uygulamaları tercih edebilirsiniz. Eğer Ethereum cüzdanınızı yanınızda taşımak ya da Ethereum ile ödeme alan işletmelerde ödeme yapmak istiyorsanız mobil cüzdanları veya çevrimiçi cüzdanları (internet sitelerini) kullanabilirsiniz. Myetherwallet.com en yaygın kullanılan çevrimiçi Ethereum cüzdanıdır. Mobil cüzdanlar için cihazınızın uygulama mağazasına göz atabilirsiniz. Seçeceğiniz cüzdanın, özel anahtarı ya da 12–24 kelimelik kelime grubunu sizinle paylaştığından emin olmalısınız. Sahip olduğunuz Ethereum’u sürekli internete bağlı olmayan, taşınabilir ve de güvenli donanım cüzdanlarında da saklayabilirsiniz. Donanım cüzdanlarından Ethereum gönderebilmek için cihazı bilgisayarınıza bağlamanız ve cüzdana ait uygulama aracılığıyla işlem yapmanız gerekiyor. Ödeme işlemlerini, cihaz üzerindeki fiziksel butonlar ile parola girerek yaptığınız için cüzdanınızı güvenle taşıyabilirsiniz. Ethereum adresinizi QR kodu olarak yazdırıp kağıt cüzdan olarak kullanabilirsiniz. Kağıt cüzdan kullanırken, özel anahtarınız ile genel anahtarınızı (Ethereum adresinizi) aynı yerde saklamamaya özen göstermelisiniz.

YORUMLAR YAZ